راه اندازی FTP Server – قسمت اول

نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 61 زمان انتشار: 24 آبان 1390 00:13:00
به این فکر کنید که شما یک سری فایل دارید که بر روی کامپیوتر شخصیتان قرار دارد و با توجه به ماهیت فایل ها، نیاز دارید در شرکت یا سر پروژه های مختلف به آن فایل ها دسترسی پیدا کنید. چه خوب میشد می توانستید در هر جایی که هستید به کمک اینترنت، به کامپیوتر منزلتان وصل شوید و به فایلهایتان دسترسی پیدا کنید.


این روز ها سایت های زیادی هستند که به شما امکان آپلود فایل هایتان را میدهند تا هر زمانی که خواستید بتوانید از آن فایل ها در هر نقطه ای استفاده کنید. جدا از این امکان بدیهی، سرویس های زیادی هم وجود دارند که می توانند با هر تغییری که بر روی فایل ها و فولدر هایی که مشخص می کنید اعمال می شوند، از آنها نسخه ی پشتیبانی بر روی اینترنت تهیه کنند تا همیشه به آخرین نسخه از فایل هایتان دسترسی داشته باشید.

حتی این سرویس ها برای موبایل هم عرضه شدند و مثلا با کمک نرم افزاری مثل Microsoft my phone می توانید از اس ام اس ها، شماره تلفن ها و فایل های موبایلتان نسخه ی پشتیبانی بر روی سرور ها مایکروسافت تهیه کنید. (نرم افزار بسیار ساده اما به درد بخوری است)

اما تمام این سرویس ها یک ویژگی مشترک بدیهی دارند که من دوست دارم با توجه به این پست و البته با توجه به سرعت اینترنت در ایران، از آن به عنوان نقطه ی ضعف هم نام ببرم. و آن هم چیزی نیست جز آنکه در تمامی این سرویس ها شما برای رسیدن به مقصودتان، ابتدا باید فایل هایتان را آپلود کنید! غیر از مواردی مانند تهیه فایل بک آپ که اصلا فلسفه ی آن داشتن یک فایل در چند نقطه است، اما در بسیاری از موارد شما لازم ندارید فایل هایتان را غیر از هاردتان در جای دیگری داشته باشید.

* به این فکر کنید که شما یک سری فایل دارید که بر روی کامپیوتر شخصیتان قرار دارد و با توجه به ماهیت فایل ها، نیاز دارید در شرکت یا سر پروژه های مختلف به آن فایل ها دسترسی پیدا کنید. چه خوب میشد می توانستید در هر جایی که هستید به کمک اینترنت، به کامپیوتر منزلتان وصل شوید و به فایلهایتان دسترسی پیدا کنید.

هدف ما هم در این سری پست ها پاسخ به این نیاز است. با این تفاوت که در حین مطالب به سرویس های دیگری هم که برای این کار میتوان مورد استفاده قرار داد اشاره می کنم.

توضیحی  بر اف تی پی:

FTP پروتکلی است که در شبکه های TCP/IP مورد استفاده قرار میگیرد. ( RFC 959 ) همان طور که از اسم این پروتکل مشخص است (File Transfer Protocol ) این پروتکل برای انتقال فایل در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. مشخصه ی بارز این پروتکل این است که ما را از تنظیمات بر روی کلاینت بی نیاز می کند. به این معنا که مثلا نوع سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر کلاینت، برنامه های جانبی، نام فایل و … اهمیتی نخواهد داشت و شما فارغ از تمامی این مشکلات به راحتی می توانید فایل خود را تحت شبکه جا به جا کنید.

ویژگی دیگر این پروتکل این است که می توانید بر روی این پروتکل پسورد تنظیم کنید ( Password Authentication ) و یا به صورت Anonymouse و یا بدون پسورد و همگانی از آن استفاده کنید. به این صورت امنیت کارتان هم تا حدی تضمین خواهد شد.

مثلا با رفتن به این آدرس اف تی پی، بدون نیاز به وارد کردن پسورد و به صورت Anonymouse  می توانید به نقشه های راداری هواشناسی دست پیدا کنید. (!) ( در ویندوز 7: آدرس را کپی کرده و به My Computer رفته و بر روی نوار آدرس Past کنید و اینتر بزنید)

مشکلات امنیتی FTP:

این پروتکل به مانند بیشتر پروتکل های دیگر شبکه، تمامی داده ها را به صورت متنی یا Clear Text ارسال می کند. اگر امنیت داده ها برایتان اهمیت بسزایی دارد می توانید از SFTP و یا FTPS استفاده کنید. و حتی فراتر از تمامی اینها، می توانید یک SSH Server راه اندازی کنید و تمامی ارتباطات شبکتان مانند تلنت، ریموت دسکتاپ و … را کد گذاری کنید که یک مبحث امنیتی به حساب می آید.

چرا باید FTP راه اندازی کنم؟

دلیل راه اندازی چنین سرویسی همان نیازی است که در قسمت * مشخص شده است. اما این FTP باید یک سری ویژگی ها داشته باشد تا شما را مجاب به راه اندازی کند. مهمترین ویژگی این پروتکل این است که شما بعد از راه اندازی آن نیاز به محیط یا برنامه ی جدید نخواهید داشت. در واقع انگار دارید یک فایل را از یک درایو کامپیوترتان به درایو دیگری کپی می کنید. در واقع شما آدرس FTP Site مورد نظرتان را در نوار آدرس My Computer کپی می کنید و بعد زدن اینتر، انگار وارد یک فولدر دیگری شده اید. به راحتی می توانید هر فایلی را کپی کنید.


نکته ی دیگری که اهمیت بسزایی دارد این است که شما برای راه اندازی FTP Site نیاز به ویندوز سرور نخواهید داشت. به راحتی می توانید با ویندوز کلاینت خودتان هم این کار را انجام دهید. ( در این مطلب مراحل کار در ویندوز 7 را شرح خواهم داد) بنابراین میبینید که کار بسیار راحت خواهد بود و با یک بار طی کردن روند راه اندازی، می توانید همیشه و هر کجا بدون اینکه فایل هایتان را مجبور باشید آپلود کنید به آنها دسترسی داشته باشید. تنها کافی است فایل های مورد نظرتان را در پوشه ای که مشخص کرده اید قرار دهید. تمام مدیریت دست خودتان است و خیالتان از هر بابتی راحت خواهد بود.

نیازمندی ها:

برای راه اندازی این سرویس نیاز به یک عدد کامپیوتر با ویندوز دارید! (در این آموزش ویندوز 7) یک خط اینترنت اصطلاحا پر سرعت هم داشته باشید بد نیست تا کامپیوترتان همیشه به اینترنت وصل باشد. اما جدا از این دو موضوع، نیاز به یک عدد آی پی ثابت یا به قول ایرانی ها آی پی ولید ( IP Valid) دارید. یعنی یک آدرس آی پی که در کل اینترنت مختص به خود شما است. به صورت پیش فرض وقتی به اینترنت وصل می شوید، ISP شما یک آدرس آی پی را با تکنیک هایی مانند NAT و PAT در اختیار چندین نفر قرار می دهد. بنابراین بدیهی است که شما آدرس منحصر به فردی ندارید. برای رفع این مشکل باید یک آدرس ولید از ISP خودتان بخرید که معمولا باید ماهیانه 5 هزار تومان بابت آن بپردازید.

اگر نخواهم پول بدهم چی؟!

برنامه ی فوق العاده ای وجود دارد به نام Hamachi که در واقع یک VPN Service است (خیالتان راحت، فیلترشکن نیست!) و به کمک آن می توانید وسایلتان را در کل جهان به یکدیگر بدون نیاز به آی پی ولید متصل کنید. نسخه ی رایگان این برنامه تا 16 کلاینت را پشتیبانی می کند. مشکلی که این برنامه دارد این است که شما مجبورید هم نسخه ی از آن را بر روی کامپیوتر خودتان نصب کنید و هم بر روی هر کامپیوتری که می خواهید توسط آن به خانه متصل شوید. جدا از اینکه این برنامه فوق العاده است و شخصا چندین سال بهترین استفاده ها را از آن بردم، بهتر است کمی هزینه کنید و یک آی پی ثابت بگیرید که هم خیالتان راحت است و هم کلی کار دیگر می توانید با آن بکنید.

راه اندازی FTP Site:

خب بعد از مقدمه ای مفصل و البته به نظرم لازم، باید تصمیم گرفته باشید که می خواهید چنین سرویسی را راه اندازی کنید یا خیر. اگر جوابتان مثبت است با ما همراه شوید تا قدم به قدم مراحل را بررسی کنیم.

برای شروع کار ابتدا باید IIS را در ویندوز 7 نصب کنیم. ویندوز 7 نسخه ی هفت برنامه ی IIS را به صورت پیش فرض دارد که امکانات خوبی در خود دارد. برای نصب IIS مراحل زیر را طی کنید:

1- بر روی Start کلیک کنید و بنویسید: windows feature. گزینه ی دوم که عبارت Turn Windows Feature On or Off است را انتخاب کنید. یا به کنترل پنل رفته و بر روی Programs and Features کلیک کنید و در پنجره ی باز شده از ستون سمت چپ، گزینه ی مذکور را انتخاب کنید.


2- در این پنجره کامپوننت ها و ویژگی هایی را می توانیم به ویندوز 7 اضافه کنیم که به صورت پیش فرض نصب نمی شوند. گزینه ی Internet Information Service را پیدا کنید و بعد از انتخاب آن، دکمه ی Ok را زده تا بسته های مورد نظرمان نصب شوند. ضمن اینکه نیازی به دی وی دی ویندوز 7 هم نخواهید داشت.

3- اگر پیغامی مبنی بر ریست کردن ویندوز دریافت کردید کامپیوتر را ریست کنید و الا کار تمام شده است!

خب نصب IIS به همین راحتی تمام شد. برای باز کردن محیط مدیریتی IIS بر روی Start کلیک کنید و در جعبه ی جست و جو کلمه ی IIS را تایپ کنید. وارد کنسول مدیریتی IIS خواهید شد…


اخبار و مقالات
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس